Την Πέμπτη, 30 Νοεμβρίου 2023 ο θεατρικός όμιλος “Μίμησις Πράξεως” και ο όμιλος Φιλαναγνωσίας του σχολείου μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν τη θεατρική παράσταση “Ποιος σκότωσε το σκύλο τα μεσάνυχτα;”, έναν ύμνο στη μοναδικότητα και τη διαφορετικότητα. Πρόκειται για ένα έργο που αντιμετωπίζει τον ιδιαίτερο κόσμο του έφηβου ήρωα, του Κρίστοφερ Μπουν, ενός δεκαπεντάχρονου αγοριού που βρίσκεται στο φάσμα του αυτισμού και η παρακολούθησή του εντάσσεται στο πλαίσιο των ευρύτερων δράσεων που διοργανώθηκαν από το σχολείο μας για την παγκόσμια ημέρα Αναπηρίας. Μετά την παρακολούθηση της συγκινητικής παράστασης, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να συνομιλήσουν με τους ηθοποιούς για την ξεχωριστή αυτή θεατρική εμπειρία και να επιλύσουν απορίες τους για τον τρόπο οργάνωσης και απόδοσης του έργου.